+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Mescid-i Aksâ hangi tarihte yapılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mescid-i Aksâ hangi tarihte yapılmıştır
  Mescid-i Aksânın yapılış tarihi ile ilgili bilgi

  Mescid-i Aksa (Arapça: المسجد الأقصى), İslam dinine inananlarca kutsal sayılan mekânlardan biridir. Kudüs şehrinde bulunan Mescidi Aksa'yı ilk inşa eden kişi Süleyman'dır. Kur'an-ı Kerim'in Sebe suresinin 14. ayeti kerimesinin tefsiriyle ilgili olarak verilen bilgiler de buna delalet etmektedir. Bu ayet şöyle demektedir: "Süleyman'ın ölümüne hükmettiğimizde, onun ölümünü, bastonunu yiyen ağaç kurdundan başka onlara gösteren olmadı. Böylece o yere yıkılınca, anlaşıldı ki cinler eğer gaybı biliyor olsalardı aşağılayıcı azabın içinde kalmazlardı." Ayetin tefsirinde şu bilgiler verilir: Süleyman, Mescidi Aksa'nın inşasında cinlerden de yararlandı. Bu inşaat işinde insanların yapmaya güç yetiremeyecekleri zor işleri cinler yapıyorlardı. Ancak Süleyman bir gün mihrabında asasına dayanmış halde ibadet ederken öldü. Cinler onun ibadet ettiğini sanarak işlerini yapmaya devam ettiler. Sonuçta Süleyman'ın asasını içten güve yedi ve asa kırılınca onun cesedi de yere düştü. Böylece öldüğü anlaşıldı.

  Mescidi Aksa'nın İslâm'daki müstesna yerinin bir sebebi de HZ. Muhammed'in isrâ ve miraç mekânı olmasıdır. Allah, İsrâ suresinin birinci âyetinde Mescidi Aksa'yı adıyla anarak şöyle der: "Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir. Şüphesiz o duyandır, görendir." Burada Mescidi Aksa'dan "çevresini mübarek kıldığımız" şeklinde söz edilmektedir. Mescidi Aksa'nın çevresi ise başta Kudüs sonra diğer Filistin topraklarıdır. HZ. Muhammed'in miraca yükseltildiği sırada Kudüs'te bugünkü şekliyle bir cami yoktur. Ancak Süleyman tarafından inşa edilmiş ve daha sonra yıkıma maruz kalıp yenilenmiş olan Mescidi Aksa'nın kalıntıları vardı ve burası da Beyti Makdis olarak adlandırılırdı. HZ. Muhammed'in ziyaret ettiği mekân da burasıdır. Beyti Makdis ibaresi bazı tarihi kaynaklarda Kudüs şehri için de kullanılmıştır. Bazı tarihi kaynaklarda Kudüs'ün M. S. 70 yılında yıkıma uğratıldığı Beyti Makdis'in de bu olayda yıkıldığı ifade edilmektedir. Ancak bu mekân yine bir mabed olarak biliniyor ve Beyti Makdis'in kalıntıları da korunuyordu. Şu an yahudilerin "Ağlama Duvarı" Müslümanların ise "Burak Duvarı" olarak adlandırdıkları duvar eski mabedin bir kalıntısıdır. M.S. 638 yılında Ömer döneminde Kudüs fethedildikten sonra Beyti Makdis'in yerinde Mescidi Aksa inşa edildi.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Mescid-i Aksa hazreti Süleyman tarafından yapılmıştır. Yapımı sırasında cinlerin de yardımı alınmıştır. Aynı zamanda peygamber efendimizin miraç gününü yaşadığı anlardan bir tanesidir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mescidi aksa süleyman peygamber tarafından yapılmıştır. bazı rivayetlere göre mescidi aksanın yapımında cinlerde yardımda bulunmuştur. ayrıca mescidi aksa islamiyetin ilk kıblesidir.
 4. Ziyaretçi
  Burada Peygamberimizden bahsedilirken herhangi biriymiş gibi Muhammed olarak yazılmış,bu yazıyı kim yazmışsa biraz saygı lütfen.

 5. Fatma
  Administrator
  Burada Peygamberimizden bahsedilirken herhangi biriymiş gibi Muhammed olarak yazılmış,bu yazıyı kim yazmışsa biraz saygı lütfen
  Merhaba, Yazı düzeltildi.

+ Yorum Gönder